O nas

   Zapraszamy na wycieczki po Poznaniu z przewodnikiem. Oprowadzamy grupy zorganizowane, grupy szkolne oraz gości indywidualnych, którzy chcą poznać Poznań – miasto Mieszka I, poznańskich koziołków, Bambrów oraz pyr z gzikiem.

   Oferta tras zaprezentowana na stronie może być dostosowana do Państwa indywidualnych potrzeb i życzeń.

  Proponujemy trasy, które usatysfakcjonują wszystkich, nawet największych koneserów. Podczas naszych wycieczek nie zabraknie widoków, które warto uwiecznić na fotografiach.

   Od Państwa zależy, którędy pójdziemy. Trasy możemy łączyć, skracać lub poszerzać – w zależności od tego, czym są Państwo zainteresowani oraz ile czasu chcą Państwo przeznaczyć na zwiedzanie Poznania.

  Oprowadzanie gości po Poznaniu to nasza pasja. Oferujemy najwyższą jakość usług w atrakcyjnych cenach.

   Oprowadzamy po Poznaniu w języku polskim oraz angielskim.

Stołeczne miasto Poznań, stolica Wielkopolski, jest jednym z najstarszych i największych miast polskich oraz kolebką państwowości polskiej.

Poznań jest miastem wyjątkowym, każda jego część jest inna. Ten charakter Poznania stanowi o jego wyjątkowości. Historia zawarta w różnorodnej architekturze zaprasza do odkrywania miasta krok po kroku. Od Ostrowa Tumskiego, najstarszej części Poznania, poprzez Chwaliszewo, Stary Rynek, Dzielnicę Cesarską, Jeżyce, Łazarz, Wildę po dalsze zakątki miasta.
Wizytówką miasta jest najstarsza w Polsce, bazylika archikatedralna pod wezwaniem świętych apostołów Piotra i Pawła na Ostrowie Tumskim, renesansowy Ratusz, Fara i Zamek Królewski oraz Zamek Cesarski.

    Ostrów Tumski w języku staropolskim oznacza „wyspę katedralną”.  Podczas badań archeologicznych odkryto fundamenty palatium z czasów Mieszka I oraz relikt kaplicy (najstarszy kościół na ziemiach polskich, tzw. kaplicy Dąbrówki) przylegający do tegoż palatium.
Bazylika archikatedralna pw. świętych apostołów Piotra i Pawła jest najstarszym zabytkiem miasta. Jej początki sięgają utworzenia w 968 r. biskupstwa poznańskiego. Budowę pierwszej katedry – trójnawowej bazyliki przedromańskiej – rozpoczął książę Mieszko I około 968 r. Relikty najstarszych budowli katedralnych znajdują się w krypcie pod korpusem nawowym. Obok najwcześniejszego grobowca Mieszka I i Bolesława Chrobrego.
Kościół katedralny był miejscem wielu wydarzeń historycznych. Do takich należały m.in. pogrzeby średniowiecznych królów i książąt; świątynia jest najstarszą nekropolią władców z dynastii piastowskiej. W czasie walk o zdobycie miasta w 1945 roku katedra została mocno zniszczona.
Kościół Najświętszej Marii Panny in Summo („na grodzie”) jest późnogotycką świątynią znajdującą się na Ostrowie Tumskim. Dzisiejszy kształt pochodzi z XV wieku, choć powstanie pierwszej świątyni datowane jest na X wiek.
Psałteria oraz kolegium psałterzystów ufundowane przez biskupa Jana Lubrańskiego w 1512 roku.
Niedawno na Ostrowie Tumskim powstał Rezerwat Archeologiczny Genius Loci, w którym zobaczyć można autentyczne relikty wałów grodowych, pochodzących z X wieku.
Zagórze – oddzielone od reszty wyspy. W średniowieczu istniała w tym miejscu osada rzemieślniczo – handlowa. Obecnie jest jedną z najmniejszych dzielnic Poznania. Zabudowa pochodzi z przełomu XIX i XX wieku oraz z lat powojennych. Na Zagórzu znajduje się Arcybiskupie Seminarium Duchowne.

    Śródka – dawna osada służebna, miejsce cotygodniowego targu, jak świadczy nazwa, powstała w XII wieku. Obecnie połączona jest mostem imienia biskupa Jordana z Ostrowem Tumskim.

    Stare Miasto – jest to miejsce ustanowienia średniowiecznego miasta lokowanego w 1253 roku przez Przemysła I. Do najważniejszych zabytków Starego Rynku należy renesansowy Ratusz. Nad zegarem umieszczonym w fasadzie ukazują się w południe koziołki, popularny symbol miasta.
Po południowej stronie Ratusza zlokalizowane są domki budnicze z 1535 roku z podcieniami na słupach piaskowcowych. Obok Ratusza znajduje Pręgierz z 1535 roku, barokowa fontanna Prozerpiny z roku 1766 oraz dawny budynek wagi miejskiej rozebrany w 1890 roku i odbudowany w 1960. Na płycie rynku mieści się także klasycystyczny budynek Odwachu z 1784 roku, w którym obecnie znajduje się Muzeum Powstania Wielkopolskiego.
Na południe od Starego Rynku wznosi się zbudowany w latach 1651-1701, kościół farny o architekturze barokowej i bogato dekorowanych wnętrzach,. Do kościoła przylega rozległy zespół dawnego kolegium jezuickiego obecnie siedziba Urzędu Miasta Poznania. Na zachód od płyty rynku znajduje się Wzgórze Przemysła wraz z Zamkiem Królewskim.
W okolicach ulicy Wronieckiej zrekonstruowany został fragment dawnych murów obronnych otaczających cały obszar Starego Miasta. Większą część murów rozebrano na początku XIX wieku. Ulica Żydowska, Szewska i Mokra tworzyły dawną dzielnicę żydowską. Pozostałością dzielnicy żydowskiej jest neoromański budynek synagogi z 1907 roku.

    Śródmieście – ta część Poznania ukształtowana została w wyniku budowy nowej części miasta w oparciu o plan w latach 1793 – 1794 pod kierunkiem Davida Gilly’ego. Drugim czynnikiem ukształtowania Śródmieścia było przekształcenie Poznania w twierdzę i budowa fortyfikacji oraz decyzja podjęta na początku XX wieku o rozbiórce fortyfikacji.
Al. Marcinkowskiego to najstarsza publiczna promenada na ziemiach polskich. Założona w latach 1794 – 1798, na wzór berlińskiej Under den Linden. Przy Alejach znajdują się min. pałac Anderschów, gmach Narodowego Banku Polskiego, Muzeum Narodowe.
Plac Wolności powstał wraz z Alejami Marcinkowskiego. Miał początkowo służyć handlowi i ćwiczeniom wojskowym. Ostatecznie uzyskał formę parku. Przy Placu znajdują się reprezentacyjne gmachy takie, jak Biblioteka Raczyńskich, Arkadia, Hotel Rzymski oraz liczne siedziby banków. Obok Placu znajduje się także Teatr Polski oraz Okrąglak. W Śródmieściu znajduje się także ulica 27 Grudnia, Ulica Fredry, Plac Cyryla Ratajskiego, ulica Mielżyńskiego, ulica Młyńska, ulica 23 Lutego, Plac Wielkopolski, ulica Ratajczaka oraz najbardziej znana ulica Poznania – ulica Święty Marcin.

    Dzielnica Cesarska – budowę dzielnicy wraz z Zamkiem Cesarskim rozpoczęto w 1905 roku. W 1910 roku Zamek przekazany został o Cesarzowi Wilhelmowi II. W dzielnicy cesarskiej na uwagę zasługują także budynki oraz pomniki znajdujące się w sąsiedztwie zamku.
Vis a vis zamku powstały budynki zajmowane obecnie przez BZWBK oraz Pocztę Polską. Na placu Mickiewicza znajduje się pomnik Adama Mickiewicza oraz ustawione w 1981 roku Krzyże. Przy placu znajdują się także budynki Auli Uniwersytetu i Collegium Minus oraz budynki Akademii Muzycznej.

    Poznań to nie tylko zachwycająca architektura, ale również rozległe parki i ośrodki rekreacyjne, w których przyjemnie można spędzać całe dnie.
Poznań to także dynamiczny ośrodek gospodarczy, akademicki, naukowy i kulturalny. W Poznaniu działa osiem państwowych szkół wyższych i kilkanaście prywatnych.

Zapraszamy do Poznania.